Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Brist på tips hämmar tillsyn

Tipsen lyser med sin frånvaro – då har Konkurrensverket svårt att komma framåt i sin tillsyn. Det är ett exempel på svårigheter som lyfts fram efter Riksrevisionens granskning av arbetsrättsliga villkor i offentlig upphandling.

| 2025-09-15
Natacha Otte Widgren
Natacha Otte Widgren, Konkurrensverket.

Förra veckan släppte Riksrevisionen en kritisk rapport där man pekar på myndighetsbrister och avsaknaden av politisk styrning som faktorer bakom att lagkraven på arbetsvillkor inte följs.

Upphandling24 har skrivit om rapporten mer övergripande och med en uppföljande artikel om brister inom systemet.

Konkurrensverket får kritik för att endast ha granskat tre ärenden i sitt tillsynsarbete.

– Konkurrensverket har under Riksrevisionens granskning varit tydlig med att det inte har förelegat förutsättningar att bedriva någon omfattande tillsyn av arbetsrättsliga villkor i offentlig upphandling, säger Natacha Otte Widgren, chef för en av enheterna för upphandlingstillsyn.

Hon tillägger:

– Vi har – trots att vi har tillsynsansvar över omkring 4 000 aktörer och får in ett mycket stort antal tips varje år – knappt fått några indikationer på problematik inom området. Sedan bestämmelserna om arbetsrättsliga villkor infördes 2017 har vi prioriterat ett fåtal utredningar som har rört arbetsrättsliga frågeställningar.

Att Konkurrensverket saknar sanktionsmöjligheter i aktuell tillsyn ses som ett problem.

– Med nuvarande verktyg kommer vi in alltför sent och kan egentligen bara kritisera ett agerande i efterhand. Konkurrensverket har uttryckt önskemål till lagstiftaren om att få möjlighet att genom förelägganden och förbud säkerställa att upphandlande organisationer följer upphandlingsregelverket, men har hittills inte fått gehör.

– Vi tar dock givetvis till oss av resultatet av granskningen och arbetar ständigt med att utveckla vår tillsyn utifrån nuvarande verktyg, bland annat enligt vårt tidigare beslut att under kommande år rikta ett särskilt fokus mot kriminalitet i offentlig upphandling, säger Natacha Otte Widgren, som betonar att det är av största vikt att offentlig upphandling sker på ett sätt som håller oseriösa och kriminella aktörer borta från offentliga kontrakt.

Även Upphandlingsmyndigheten får kritik i granskningen med en rekommendation om att utöka stödet på området.

– Upphandlingsmyndigheten tycker det är bra att Riksrevisionen belyser frågan. Vi delar också uppfattningen att arbetsrättsliga villkor behöver ställas i upphandlingar och att efterlevnaden också behöver följas upp, säger Sofia Mårtensson, chef för Upphandlingsmyndighetens avdelning för juridiska tjänster.

Hon lyfter fram att myndigheten har stöd för arbetsrättsliga villkor inom ett antal branscher och att dessa arbetats fram i samråd med arbetsmarknadens parter.

– Dessa baseras på kollektivavtal för ett tiotal branscher. För de branscher där särskilda villkor inte tagits fram har vi istället tagit fram metodstöd som är tänkta att underlätta för upphandlande organisationer så att de själva ska kunna ta fram dessa villkor, säger Sofia Mårtensson.

Riksrevisionen framhåller också att politikerna inte följt upp lagstiftningen ordentligt och även bäddat för problem från början genom att inte koppla lagkraven till sanktioner.

”Lagrådet var kritiskt till regeringens resonemang och påtalade att det kunde ifrågasättas om ålägganden som inte kan genomdrivas, eftersom det saknas sanktioner, överhuvudtaget innehåller någon skyldighet alls.”, summerar Riksrevisionen.

Upphandling 24 har sökt ansvarig minister Erik Slottner, Kristdemokraterna, samt Socialdemokraterna för kommentarer men inte fått svar.

Från arbetsmarknadens huvudparter märks en trötthet över regelverket.

Ellen Hausel Heldahl, upphandlingsexpert på Svenskt näringsliv:

– Svenskt Näringsliv har redan för start ansett att bestämmelserna i LOU inte lever upp till den angivna målsättningen. Lagen är inte utformad med respekt för den svenska arbetsmarknadsmodellen utan innebär tvärtom ett direkt angrepp på själva kärnan i denna. Den svenska modellen har sedan länge karakteriserats av att anställningsvillkoren i så stor utsträckning som möjligt regleras av arbetsmarknadens parter med en så låg grad av statlig inblandning som möjligt. Träffande och tolkning av kollektivavtalen har varit parternas ansvar och tvister avseende reglernas tolkning löses av domstolar utan inblandning av myndigheter.

– Det finns ca 650 kollektivavtal på den svenska arbetsmarknaden. Reglerna i dem är som regel komplicerade och att kunna tolka dem korrekt kräver ingående sakkunskaper. Det säger sig självt att varken de upphandlande myndigheterna eller Upphandlingsmyndigheten har de nödvändiga kunskaperna som krävs för att korrekt tolka alla de kollektivavtal som kan bli aktuella vid upphandlingar. I vissa fall kräver bestämmelserna att myndigheterna fattar ett beslut efter sina uppfattningar om hur avtalen ska tillämpas. Det innebär att myndigheterna i praktiken ikläder sig den dömande roll som hittills varit förbehållen svenska domstolar. Svenskt Näringsliv anser att en sådan ordning är systemfrämmande. Att bestämmelserna i LOU inte blivit någon framgång är således inte förvånande utan var tvärtom förutsägbart.

Mattias Schulstad, utredare på LO:s samhällspolitiska enhet, säger till Dagens arena.

– Här är återigen en granskning som visar att upphandlande myndigheter inte klarar av sitt eget värv att upphandla hållbart. Gång efter annan ser vi att upphandling öppnar för växande lönedumpning, konkurrensproblem och arbetslivskriminalitet. Det visar på att man i större utsträckning ska sköta saker i egen regi för att få bättre kontroll över vart skattepengarna går, säger Mattias Schulstad.

Läs mer: Arbetsrättsliga kravEllen Hausel HeldahlMattias SchulstadNatacha Otte WidgrenRiksrevisionenSofia Mårtensson

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

2 kommentarer på "Brist på tips hämmar tillsyn"

  1. Björn skriver:
    16 september, 2025 kl. 09:58

    Är inte det här en diskussion om påvens skägg? Upphandlingslagstiftningen är uppenbarligen inte rätt verktyg för att få bukt på problem på den svenska arbetsmarknaden. Mattias Schulstad är inte utan poänger, och detta säger jag som liberalt sinnad.

    Det är så kul med folk som tror att regelverket om offentlig upphandling kan lösa alla problem i samhället, och dessutom få länders hela ekonomier att blomstra. Synd att samma människor ofta är lagstiftare också.

    Myndigheter som vadar runt i ett träsk av oföljbara regler gör ofta inte särskilt många knop.

  2. Bo skriver:
    18 september, 2025 kl. 09:33

    Allt kommer tillbaka till “Ändamålsenliga inköpsorganisationer”.

    Myndigheter, oavsett det är statliga myndigheter eller bolag, kommuner, regioner eller andra myndigheter, bolag och enheter som faller under upphandlingslagstiftningen är grundproblemet att inköpsfrågor med tillhörande uppföljningsarbetet inte prioriteras.
    Men, vi ser att de organisationer som tagit tag i uppföljningsarbetet också får leverans i sitt arbete.

    För att följa upp arbetsrättsliga villkor krävs kompetens, precis som Mattias säger. Expertkompetensen finns hos till största del hos fackliga organisationer.
    Ett sätt som testades redan 2018-2019 var att låta aktuell kollektivavtalsägare (fackförbund) genomföra uppföljning på avtalsparterna för myndighetens räkning. Ett ganska smart sätt som däremot fick drabbade företag att sparka bakut.
    Många av de problem som finns i de branscher där det ofta förekommer oseriösa aktörer bottnar mycket i frågan om OLA, och myndigheters brister i att kravställa och motivera vad en prissättning som inte är rimlig är. Det arbetet är unikt för varje enskild upphandling och kräver kunskap om annat än bara LOU. Här kan ofta kravställarna vara behjälplig med sin kunskap om respektive område.

    Björn har också helt rätt i att offentlig upphandling inte löser problem i samhället, men med rätt kontroll kan åtminstone en del riskfaktorer elimineras trots det katastrofala kapitel 19.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Granskar kampen mot korruption
  • Vill se effektivare överprövning
  • Hoppfull om betyg

Lediga jobb

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare med inriktning mot IT till MSB

Polisen

Polisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen

Stockholms stad logotyp

Erfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Stockholms universitet söker upphandlare

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

Laholmsbuktens VA söker upphandlare

Upphandlare till myndigheten för tillgängliga medier

  • Upphandlare med inriktning mot IT till MSB
  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp
Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun
UppsalaHFD prövar inte unik upphandling
Öppnar för nationell annonsplats
Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun
IVO söker upphandlare
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Kritiserar upphandling av terminal
  • VGR-haveri följs av Dalauppror
  • Granskar kampen mot korruption
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Dubbelt avhopp från Ängelholm
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Öppnar för nationell annonsplats
  • Hoppfull om betyg
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Vill se effektivare överprövning

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026