Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Brist på tips hämmar tillsyn

Tipsen lyser med sin frånvaro – då har Konkurrensverket svårt att komma framåt i sin tillsyn. Det är ett exempel på svårigheter som lyfts fram efter Riksrevisionens granskning av arbetsrättsliga villkor i offentlig upphandling.

| 2025-09-15
Natacha Otte Widgren
Natacha Otte Widgren, Konkurrensverket.

Förra veckan släppte Riksrevisionen en kritisk rapport där man pekar på myndighetsbrister och avsaknaden av politisk styrning som faktorer bakom att lagkraven på arbetsvillkor inte följs.

Upphandling24 har skrivit om rapporten mer övergripande och med en uppföljande artikel om brister inom systemet.

Konkurrensverket får kritik för att endast ha granskat tre ärenden i sitt tillsynsarbete.

– Konkurrensverket har under Riksrevisionens granskning varit tydlig med att det inte har förelegat förutsättningar att bedriva någon omfattande tillsyn av arbetsrättsliga villkor i offentlig upphandling, säger Natacha Otte Widgren, chef för en av enheterna för upphandlingstillsyn.

Hon tillägger:

– Vi har – trots att vi har tillsynsansvar över omkring 4 000 aktörer och får in ett mycket stort antal tips varje år – knappt fått några indikationer på problematik inom området. Sedan bestämmelserna om arbetsrättsliga villkor infördes 2017 har vi prioriterat ett fåtal utredningar som har rört arbetsrättsliga frågeställningar.

Att Konkurrensverket saknar sanktionsmöjligheter i aktuell tillsyn ses som ett problem.

– Med nuvarande verktyg kommer vi in alltför sent och kan egentligen bara kritisera ett agerande i efterhand. Konkurrensverket har uttryckt önskemål till lagstiftaren om att få möjlighet att genom förelägganden och förbud säkerställa att upphandlande organisationer följer upphandlingsregelverket, men har hittills inte fått gehör.

– Vi tar dock givetvis till oss av resultatet av granskningen och arbetar ständigt med att utveckla vår tillsyn utifrån nuvarande verktyg, bland annat enligt vårt tidigare beslut att under kommande år rikta ett särskilt fokus mot kriminalitet i offentlig upphandling, säger Natacha Otte Widgren, som betonar att det är av största vikt att offentlig upphandling sker på ett sätt som håller oseriösa och kriminella aktörer borta från offentliga kontrakt.

Även Upphandlingsmyndigheten får kritik i granskningen med en rekommendation om att utöka stödet på området.

– Upphandlingsmyndigheten tycker det är bra att Riksrevisionen belyser frågan. Vi delar också uppfattningen att arbetsrättsliga villkor behöver ställas i upphandlingar och att efterlevnaden också behöver följas upp, säger Sofia Mårtensson, chef för Upphandlingsmyndighetens avdelning för juridiska tjänster.

Hon lyfter fram att myndigheten har stöd för arbetsrättsliga villkor inom ett antal branscher och att dessa arbetats fram i samråd med arbetsmarknadens parter.

– Dessa baseras på kollektivavtal för ett tiotal branscher. För de branscher där särskilda villkor inte tagits fram har vi istället tagit fram metodstöd som är tänkta att underlätta för upphandlande organisationer så att de själva ska kunna ta fram dessa villkor, säger Sofia Mårtensson.

Riksrevisionen framhåller också att politikerna inte följt upp lagstiftningen ordentligt och även bäddat för problem från början genom att inte koppla lagkraven till sanktioner.

”Lagrådet var kritiskt till regeringens resonemang och påtalade att det kunde ifrågasättas om ålägganden som inte kan genomdrivas, eftersom det saknas sanktioner, överhuvudtaget innehåller någon skyldighet alls.”, summerar Riksrevisionen.

Upphandling 24 har sökt ansvarig minister Erik Slottner, Kristdemokraterna, samt Socialdemokraterna för kommentarer men inte fått svar.

Från arbetsmarknadens huvudparter märks en trötthet över regelverket.

Ellen Hausel Heldahl, upphandlingsexpert på Svenskt näringsliv:

– Svenskt Näringsliv har redan för start ansett att bestämmelserna i LOU inte lever upp till den angivna målsättningen. Lagen är inte utformad med respekt för den svenska arbetsmarknadsmodellen utan innebär tvärtom ett direkt angrepp på själva kärnan i denna. Den svenska modellen har sedan länge karakteriserats av att anställningsvillkoren i så stor utsträckning som möjligt regleras av arbetsmarknadens parter med en så låg grad av statlig inblandning som möjligt. Träffande och tolkning av kollektivavtalen har varit parternas ansvar och tvister avseende reglernas tolkning löses av domstolar utan inblandning av myndigheter.

– Det finns ca 650 kollektivavtal på den svenska arbetsmarknaden. Reglerna i dem är som regel komplicerade och att kunna tolka dem korrekt kräver ingående sakkunskaper. Det säger sig självt att varken de upphandlande myndigheterna eller Upphandlingsmyndigheten har de nödvändiga kunskaperna som krävs för att korrekt tolka alla de kollektivavtal som kan bli aktuella vid upphandlingar. I vissa fall kräver bestämmelserna att myndigheterna fattar ett beslut efter sina uppfattningar om hur avtalen ska tillämpas. Det innebär att myndigheterna i praktiken ikläder sig den dömande roll som hittills varit förbehållen svenska domstolar. Svenskt Näringsliv anser att en sådan ordning är systemfrämmande. Att bestämmelserna i LOU inte blivit någon framgång är således inte förvånande utan var tvärtom förutsägbart.

Mattias Schulstad, utredare på LO:s samhällspolitiska enhet, säger till Dagens arena.

– Här är återigen en granskning som visar att upphandlande myndigheter inte klarar av sitt eget värv att upphandla hållbart. Gång efter annan ser vi att upphandling öppnar för växande lönedumpning, konkurrensproblem och arbetslivskriminalitet. Det visar på att man i större utsträckning ska sköta saker i egen regi för att få bättre kontroll över vart skattepengarna går, säger Mattias Schulstad.

Läs mer: Arbetsrättsliga kravEllen Hausel HeldahlMattias SchulstadNatacha Otte WidgrenRiksrevisionenSofia Mårtensson

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

2 kommentarer på "Brist på tips hämmar tillsyn"

  1. Björn skriver:
    16 september, 2025 kl. 09:58

    Är inte det här en diskussion om påvens skägg? Upphandlingslagstiftningen är uppenbarligen inte rätt verktyg för att få bukt på problem på den svenska arbetsmarknaden. Mattias Schulstad är inte utan poänger, och detta säger jag som liberalt sinnad.

    Det är så kul med folk som tror att regelverket om offentlig upphandling kan lösa alla problem i samhället, och dessutom få länders hela ekonomier att blomstra. Synd att samma människor ofta är lagstiftare också.

    Myndigheter som vadar runt i ett träsk av oföljbara regler gör ofta inte särskilt många knop.

  2. Bo skriver:
    18 september, 2025 kl. 09:33

    Allt kommer tillbaka till “Ändamålsenliga inköpsorganisationer”.

    Myndigheter, oavsett det är statliga myndigheter eller bolag, kommuner, regioner eller andra myndigheter, bolag och enheter som faller under upphandlingslagstiftningen är grundproblemet att inköpsfrågor med tillhörande uppföljningsarbetet inte prioriteras.
    Men, vi ser att de organisationer som tagit tag i uppföljningsarbetet också får leverans i sitt arbete.

    För att följa upp arbetsrättsliga villkor krävs kompetens, precis som Mattias säger. Expertkompetensen finns hos till största del hos fackliga organisationer.
    Ett sätt som testades redan 2018-2019 var att låta aktuell kollektivavtalsägare (fackförbund) genomföra uppföljning på avtalsparterna för myndighetens räkning. Ett ganska smart sätt som däremot fick drabbade företag att sparka bakut.
    Många av de problem som finns i de branscher där det ofta förekommer oseriösa aktörer bottnar mycket i frågan om OLA, och myndigheters brister i att kravställa och motivera vad en prissättning som inte är rimlig är. Det arbetet är unikt för varje enskild upphandling och kräver kunskap om annat än bara LOU. Här kan ofta kravställarna vara behjälplig med sin kunskap om respektive område.

    Björn har också helt rätt i att offentlig upphandling inte löser problem i samhället, men med rätt kontroll kan åtminstone en del riskfaktorer elimineras trots det katastrofala kapitel 19.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026