Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Glassig premiär i Umeå

En kiosk vid Norrmjöle havsbad var först ut när Umeå kommun upphandlade enligt Lagen om upphandling av koncessioner, LUK.

| 2018-05-16
Nathalie Olofsson, upphandlare på Umeå kommun.

En koncession innebär att leverantören får i uppdrag av den upphandlande myndigheten att utföra tjänster åt någon annan, som också är den som betalar leverantören.

Med anledning av EU:s nya koncessionsdirektiv infördes den 1 januari 2017 Lagen om upphandling av koncessioner, LUK.

De viktigaste förändringarna är att det blivit obligatoriskt att annonsera upphandlingar av tjänstekoncessioner och att upphandlingarna kan överprövas.

Umeå kommun använde sig nyligen av den nya lagen för första gången.*

Uppdraget gäller drift av kioskverksamhet vid Norrmjöle havsbad mellan den 22 juni och 7 augusti år 2018-2019 med möjlighet till två års förlängning.  Förutom att sälja glass och andra varor i själva kiosken omfattar avtalet även bland annat skötsel av camping, strand och parkering.

– Det här var första gången jag använde LUK och jag tycker inte att skillnaderna var så stora mot för en vanlig upphandling, konstaterar Nathalie Olofsson, upphandlare på Upphandlingsbyrån på Umeå kommun.

Upphandlingsbyrån fick in två anbud som sedan presenterades muntligt.

– Eftersom utvärderingen inte bygger på pris så blev det endast fokus på kvalitet. Utvärderingen utgick från anbudsgivarnas fokus på affärsidé, servicestruktur, utvecklingsidéer, trovärdighet, kommunikation och ekonomisk stabilitet, säger Nathalie Olofsson.

Vinnare blev det sociala företaget Nobla AB som vann med följande motivering:

”Mycket bra presenterad och genomtänkt affärsidé. Stort mervärde att det är ett socialt företag som riktar sig till personer som står långt ifrån arbetsmarknaden. Väl genom tänkt servicestruktur med arbetsledare och många timanställda. Mycket bra beskrivna utvecklingsidéer stort kontaktnät. Mycket bra trovärdighet. Genomtänkt kommunikation med att nyttja andra samarbetspartner för aktiviteter, god ekonomisk stabilitet.”

– Nobla AB nämnde bland annat aktiviteter som morgonyoga på stranden, loppis, boklånehylla, popup-butiker, barnklubb, samarbete med Golfbanan i Norrmjöle och samarbete med Musikhögskolan gällande en tillställning av “Musik vid havet”, säger Nathalie Olofsson.

Enligt avtalet ska Nobla AB betala en hyra på 5 000 kronor för hela säsongen till kommunen, som äger mark och byggnad.

– Det som utmärker en tjänstekoncessionsupphandling är att leverantören tar på sig risken. Vi kan inte garantera att det blir några soltimmar och antal besökande på havsbadet. Så det är risktagande för dem att köpa ett lager och anställa personal som ska utföra tjänsten.

Även om det hade varit möjligt gjordes inte upphandlingen som ett ”reserverat kontrakt” alltså att den upphandlande enheten reserverar deltagandet i upphandlingsförfaranden eller koncessionsförfaranden för sociala företag.

– Vi öppnade upp för alla typer av företag, säger Nathalie Olofsson.

 

* Umeå kommun har tidigare gjort flera tjänstekoncessionsupphandlingar enligt den gamla lagen. Bland annat för drift av kioskverksamheter till Norrmjöle havsbad, Bettnes havsbad och Nydalabadet, restauratör till Norrlandsoperan samt drift av café till Dragonskolan i Umeå.

Olof Axelsson

olof@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Forskar om upphandling i krig
  • Bantad skolad ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Mats BergmanForskar om upphandling i krig
Bantad skolad ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Sidbyte skakar om i Säter

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026