Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Mer makt åt brukarna

Juridisk krönikaI den här krönikan reflekterar Johan Stern och Björn Bergström på Ramberg Advokater kring möjligheterna av att förskjuta fokus från utvärdering av anbud, som ibland kan vara svår att göra eftersom alla leverantörer ser lika ut på papperet, till att i stället ge mer betydelse för en löpande utvärdering av de faktiska tjänsterna eller den utrustning som köpts in.

| 2018-11-06
johan stern björn bergström
Johan Stern och Björn Bergström, Ramberg Advokater.

Sedan en tid tillbaka är avtalsuppföljning i ropet, det har till och med inrättats regelrätta controllerfunktioner och dedicerade tjänster som ska följa upp upphandlade avtal. Vi ser också generellt sett ett ökat fokus på avtalsfrågor inom den offentliga upphandlingen, vilket är viktigt och välbehövligt både ur såväl ett affärsmässigt som upphandlingsrättsligt perspektiv.

Mycket tid används för att utvärdera anbud. En utvärdering som tyvärr inte alltid speglar kvaliteten på de tjänster eller den utrustning som sedan levereras. Det är många gånger inte ens möjligt att i förväg fastställa vem som lämnat det anbud som kommer att leda till det bästa utförandet. Det är helt enkelt, särskilt när det gäller tjänster, inte möjligt att veta om utförandet blir bra förrän det sker.

Inget konstigt med det, men frågan blir relevant om hur stor vikt utvärderingen i själva upphandlingen ska ha. Det vi vet är att det i första hand är brukarna som blir lidande av bristande kvalitet.

Vad händer om vi skjuter på en del av utvärderingen till avtalsperioden? Låt brukarna utvärdera utfallet, och låt utfallet påverka ersättningsmodellen i form av ökad eller minskad ersättning över respektive under vissa förutbestämda nivåer.

Det är ett enkelt sätt att bygga in en incitamentsmodell. Åt andra hållet ska naturligtvis bristande kvalitet kunna utgöra ett väsentligt avtalsbrott som man specificerat på ett tydligt sätt.

Låt oss ta färdtjänst som ett exempel. Det känns naturligt att inkludera brukarna i den löpande uppföljningen. Sådana kriterier som endast kan utvärderas på papperet vid utvärderingen av anbud, kan i stället utvärderas skarpt. Parametrar som enkelhet att beställa, ändra/avboka beställningar, komma i tid, bemötande med mera ska rimligen uppfylla någon fördefinierad nivå och varför inte också kunna rendera i prisavdrag eller prispåslag vid ännu högre respektive sämre kvalitet.

På samma sätt kan en utrustning som annars utvärderas genom en POC, demo/provuppställning eller vackra ord i anbudet i stället bättre kunna utvärderas i skarp drift. Parametrar som ”upp-tid”, användarvänlighet, flexibilitet, service och support med mera ska rimligen uppfylla någon fördefinierad nivå och varför inte också kunna rendera i prisavdrag eller prispåslag vid överprestation respektive underprestation?

Rent praktiskt är detta inga konstigheter. Det behövs en förstudie eller nollmätning att förhålla sig till. En ny leverantör bör få en rimlig uppstartsperiod, så att mätningen inte börjar första avtalsdagen. Och någon form av systemstöd som underlättar utvärderingen är förmodligen nödvändigt. Det här finns ju dock redan. Det handlar bara om att förflytta fokus och tillämpning till avtalsperioden i stället för i upphandlingsskedet. Detta kan rimligen göras först när tjänsterna levereras eller utrustningen tas i bruk.

Att det sedan kräver resurser är ingen hemlighet, men den fråga var och en behöver ställa sig är då ”vad är det jag egentligen vill uppnå – en upphandling som ser bra ut på papperet, eller att säkerställa brukarnas behov på riktigt?”.

Det finns redan nu alldeles för många begrepp som florerar inom offentlig upphandling, men vi bjuder på ett till: nyttobaserad upphandling. För är det inte just nyttan vi vill utvärdera? Ibland känns det som att uttrycket ”behov” förfelar nyttan även om det ibland kanske är samma sak.

Det är brukarna som har ett behov och inte upphandlande myndighet. Troligen är brukarnas behov olika och det som är viktigt är att sätta fingret på var och ens nytta av de upphandlade tjänsterna eller utrustningen. Om inte annat signalerar begreppet ”nytta” något utöver att det bara är ett behov som ska tillgodose.

Läs mer: JuridikJuridisk krönika

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Ny metod fick kraftavtal i mål
  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Misstag och tvister toppar listan
  • Så stoppas oseriösa i LOV
  • Regeringen bemöter RRV:s kritik

Lediga jobb

Upphandlare till Upplands-Bro kommun

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Upphandlare till Upplands-Bro kommun
Ny metod fick kraftavtal i mål
Robin Anderson BoströmFrispråkig jurist i ny miljö
Misstag och tvister toppar listan
Så stoppas oseriösa i LOV
Regeringen bemöter RRV:s kritik
Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral
DIS ska ge flexiblare kultur
Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Misstag och tvister toppar listan
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Regeringen bemöter RRV:s kritik
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Så stoppas oseriösa i LOV
  • Öppnar för nationell annonsplats
  • HFD prövar inte unik upphandling

Läsarnas åsikter

Johan : Öppnar för nationell annonsplats
Eva, vad har det du skriver om att göra med ett eventuellt införande av en nationell annonsplats?
Eva Domanders : Öppnar för nationell annonsplats
Det bästa vore om offentliga myndigheter börjar ta hänsyn till arbetsrättsliga villkor i sina upphandlingar som ex Regionerna gjort i…
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026