Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Molntjänster – bekvämt men svårt

Myndigheter, kommuner och landsting omfamnar i ökad utsträckning molnet. Att upphandla exempelvis mejltjänster, där trafiken passerar eller lagras i andra länder, kan dock innebära sekretessproblem.

| 2013-08-26

Molntjänster är ett både bekvämt och kostnadseffektivt alternativ till att driva egen it-infratsruktur. Nackdelen är att exempelvis kommuner som upphandlar denna typ av tjänster inte har full kontroll över mejl och annan trafik.

Under sommaren blev det känt att stora kommersiella internetaktörer vidarebefordrar uppgifter till amerikansk säkerhetstjänst. Jon Karlung, vd för internetleverantören Bahnhof, ser detta som ett enormt problem för alla molntjänstanvändare. Han menar att det inte spelar någon roll hur många vpn-tunnlar som används eller hur den egna säkerhetspolicyn ser ut:

– Lagrar du data i molnet så är risken överhängande att den rent fysiskt lagras utanför Sveriges gränser, ofta i USA, och då kan man utgå från att utländsk signalspaning också lagrar och analyserar din information.

Bahnhofs lösning är en märkning, Based in Sweden, som garanterar att all lagrad data, kommunikation och kunduppgifter stannar inom landets gränser.

Till de politiker som oroas hör Karin Rågsjö, vice gruppledare för vänstern i Stockholms stad. Hon har bett kommunstyrelsen att garantera att stadens it-kommunikation inte förs vidare till tredje part.

– I och med alliansens it-upphandling är vi i nuläget bundna till aktörer och plattformar som vi saknar kontroll över. Vi kräver att staden kan garantera sina anställda att deras integritet upprätthålls

Salems kommun är ett bevis på svårigheterna att formulera bra avtal vid denna typ av upphandlingar. År 2011 kritiserades kommunen av Datainspektionen för brister i avtalet med Google som innebar att reglerna i personuppgiftslagen inte uppfylldes.

Avtalet gav Google för stort utrymme att behandla personuppgifter för sina egna ändamål. Dessutom framgick inte vilka underleverantörer som är inblandade och vad som händer med personuppgifterna när avtalet upphör.

Salems kommun förelades att ta fram ett nytt avtal. Vid en granskning av det nya avtalet konstaterar Ingela Alverfors, jurist på Datainspektionen, att de tidigare bristerna kvarstår:

– Därför måste vi återigen förelägga kommunen att antingen åtgärda bristerna i avtalet eller att sluta använda molntjänsten.

Den 19 september arrangerar Upphandlign24 en konferens med tema Upphandla IT. Som en av många programpunkter under dagen belyser Datainspektionen vad som gäller kring molntjänster och personuppgifter. Här finns mer information om konferensen.

Läs mer: AvtalBahnhofDatainspektionenGoogleIngela AlverforsIt-jänsterJon KarlungKarin RågsjöMejlMolnMolntjänsterSalems KommunUpphandling

Per Eriksson

per@jpe.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Granskar kampen mot korruption
  • Vill se effektivare överprövning

Lediga jobb

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral
DIS ska ge flexiblare kultur
Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp
Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun
UppsalaHFD prövar inte unik upphandling
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Dubbelt avhopp från Ängelholm
  • Litauiskt IT-bolag snöröjer Skara
  • VGR-haveri följs av Dalauppror
  • Störst i staten kan visa vägen
  • Granskar kampen mot korruption

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026