Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Nytt åtal i järnvägshärva

Lagens långa arm når ända till offentlig upphandling i Azerbajdzjan med åtalet mot en tidigare Bombardierchef för grovt givande av muta. Stockholms tingsrätt kommer nu att pröva turerna i miljardupphandlingen.

| 2021-06-14
Stockholms tingsrätt. Foto: Mostphotos.

I korruptionsåtalet mot mannen, som är i 60-årsåldern, hävdar åklagaren att det funnits ett kriminellt upplägg där Bombardier lierat sig med ett bolag i Azerbajdzjan med kopplingar till den järnvägsmyndighet som ansvarade för upphandlingen.

–Utredningen visar att det azeriska bolaget skulle få cirka 100 miljoner US-dollar för sin del av projektet och att Bombardier på så vis fått hjälp av den azeriska järnvägsmyndigheten att vinna upphandlingen, säger Staffan Edlund, kammaråklagare vid Riksenheten mot korruption.

Enligt stämningsansökan (målnummer B 9118-21) har den åtalade mannen genom rådgivning och sitt agerande anstiftat eller främjat gärningen

–Han har varit informerad om vad som pågick med upphandlingen och trots det gjort så att kontraktet med det azeriska bolaget kunnat fullbordas, säger Staffan Edlund.

Upphandlingen gällde en modernisering av järnvägsnätet i Azerbajdzjan till ett kontraktsvärde på 340 miljoner US-dollar.

–Han känner inte till någonting om påstående givande av muta och har inte deltagit i något sådant, säger den åtalade mannens advokat Tomas Nilsson till SvT.

Redan 2017 väcktes åtal mot en Bombardieranställd för samma upphandling och även då för grovt givande av muta, ett mål som enligt SvT väntar på prövning i högre instans efter en frikännande dom i tingsrätten.

Läs mer: AzerbajdzjanMutbrottStockholms Tingsrätt

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

3 kommentarer på "Nytt åtal i järnvägshärva"

  1. Konstapel Åke skriver:
    14 juni, 2021 kl. 13:09

    Ytterst tveksamt om det blir någon fällande dom. Det är ju inte för inte som Sverige är världsledande på att betala ut mutor för att vinna upphandlingar och kontrakt. Har man råd att betala 800 miljoner i mutor som i detta fall, och 3 miljarder kronor med Telia och ett ytterligare antal miljarder genom Ericsson, Bofors osv, har man definitivt planerat för detta även på regerings- och riksdagsnivå för att tillse att “rätt” sorts lagar stiftats, liksom att “rätt” domare utses.

  2. Helena skriver:
    15 juni, 2021 kl. 07:36

    Du får väldigt gärna komma med källa på att Sverige är det land där det tas emot flest mutor i samband med upphandling.

  3. Konstapel Åke skriver:
    15 juni, 2021 kl. 10:03

    Helena, du måste skoja?

    Sverige är utan tvekan världens mest korrupta land, i förhållande till sin obetydliga befolkningsmängd. Korruptionen har pågått långt innan den så kallade Asfaltskartellen mellan statliga Vägverket, NCC, PEAB och Skanska.

    Om de ansvariga på Telia klarade sig undan efter att ha betalat ut mutor på TRE MILJARDER kronor till Gulnara Karimova – dotter till president Islam Karimova, och blev friade i Svea Hovrätt, är det fullständigt uppenbart att systemet är riggat till förmån för både mutkolvar och givare av mutor.

    Sveriges mutkultur har för övrigt även gett uppkomsten till uttrycket, “Don’t try to Bofors me” i Indien.

    Utifall att du inte skojar, ger jag några, av en en hel uppsjö av exempel, med länkar nedan:

    Asfaltskartellen 2009 – https://sv.wikipedia.org/wiki/Asfaltkartellen

    Omfattande mutbrott vid försäljning av statligt finansierade JAS Gripen av SAAB/BAE, https://globalanticorruptionblog.com/2021/02/10/why-wont-sweden-punish-swedes-for-bribing-foreign-government-officials/ https://www.thelocal.se/20150625/saab-payouts-in-jas-gripen-bribery-scandal/

    Stor muthärva inom Kriminalvården, https://upphandling24.se/fastighetschef-doms-till-hardaste-straffet-hittills-for-mutbrott/

    Mutor från Telia på 320 MILJONER USD, https://www.kirkland.com/siteFiles/Publications/Telia_Pays_Nearly_$1B_in_Penalties.pdf

    Ericsson bötfälldes med EN MILJARD USD i böter av DOJ för omfattande mutbrott i ett 20-tal olika länder, https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-12-06/ericsson-agrees-to-pay-1-billion-to-settle-u-s-bribery-probe

    Ericsson förlikas med Nokia – som förlorade kontrakt på grund av mutorna och fick 97 MILJONER USD, https://www.fiercewireless.com/financial/ericsson-settles-nokia-corruption-related-damages-claim-for-97m

    PEAB och Socialdemokraterna satte demokratin ur spel i Sigtuna, https://www.svt.se/nyheter/granskning/ug/sa-satte-s-och-peab-demokratin-ur-spel-hemligt-dokument-avslojar-upplagget-i-sigtuna

    Mutskandalen på STATLIGA, SFV, Statens Fastighetsverk, https://upphandling24.se/fyra-doms-for-mutbrott/

    Korruptionshärvan på MKB, https://www.hemhyra.se/nyheter/mkb-skakas-av-en-omfattande-korruptionsharva/

    IT-härvan i Region Skåne med tre fällande domar, https://upphandling24.se/fallande-domar-i-it-harva/

    Observera att inget av dessa exempel avsåg rena otillåtna direktupphandlingar, som det går att läsa om nästan dagligen på Upphandling 24. Sannolikt är det även där en hel del mutor och/eller inkompetenta tjänstemän.

    Om Sverige inte hade en historisk och djupgående mutkultur, tror du då någonsin att skandalerna ovan hade uppkommit? Tror du att dessa tillfällen, då det upptäckts, är de enda gångerna det hänt och tror du att det upphört, särskilt efter Svea Hovrätts friande dom i Telia-målet?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Ny metod fick kraftavtal i mål
  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Misstag och tvister toppar listan
  • Så stoppas oseriösa i LOV
  • Regeringen bemöter RRV:s kritik

Lediga jobb

Upphandlare till Upplands-Bro kommun

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Upphandlare till Upplands-Bro kommun
Ny metod fick kraftavtal i mål
Robin Anderson BoströmFrispråkig jurist i ny miljö
Misstag och tvister toppar listan
Så stoppas oseriösa i LOV
Regeringen bemöter RRV:s kritik
Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral
DIS ska ge flexiblare kultur
Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Misstag och tvister toppar listan
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Regeringen bemöter RRV:s kritik
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Så stoppas oseriösa i LOV
  • Öppnar för nationell annonsplats
  • Störst i staten kan visa vägen

Läsarnas åsikter

Johan : Öppnar för nationell annonsplats
Eva, vad har det du skriver om att göra med ett eventuellt införande av en nationell annonsplats?
Eva Domanders : Öppnar för nationell annonsplats
Det bästa vore om offentliga myndigheter börjar ta hänsyn till arbetsrättsliga villkor i sina upphandlingar som ex Regionerna gjort i…
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026