Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Samverkan och dialog viktigt vid arbetsrättsliga krav

Dialog och samverkan är två viktiga faktorer vid arbetet med de arbetsrättsliga krav i offentliga upphandlingar som började gälla som lag den 1 juni. Det berättade Carin Carlsson, jurist på Stockholms stad, under Upphandlingsmyndighetens seminarium som hölls i förmiddags.

| 2017-06-15

Intresset är stort för frågan om hur man ska arbeta med arbetsrättsliga krav i offentliga upphandlingar, som började gälla som lag 1 juni i år. Det visade förmiddagens frukostseminarium som hölls av Upphandlingsmyndigheten och som samlade drygt 200 personer på plats på Stockholm Waterfront och ett stort antal deltagare via en webbsändning.

Upphandlingsmyndighetens generaldirektör, Inger Ek, öppnar med att berätta om vikten av samverkan och dialog, inte minst mellan myndigheter för att identifiera risker för oskäliga arbetsvillkor.

Carin Carlsson, jurist på Stockholms stad, är på plats för att berätta om deras erfarenheter som gjorts i tätt samarbete med Göteborg och Malmö.

Hon inleder med att det är viktigt för det offentliga att inte bidra till osund konkurrens genom oskäliga villkor. Carin Carlsson menar också att man ska se sig som en av alla delar som ingår i detta arbete, tillsammans med tillsynsmyndigheter som Skatteverket, Ekobrottsmyndigheten och Arbetsmiljöverket.

Charlotta Frenander upphandlingsjurist på Upphandlingsmyndigheten pekar under seminariet på att utgångspunkter för vilka villkor som ska ställas är att, om det är behövligt ska villkor om lön, semester och arbetstid ställas i en upphandling i nivå med lägsta villkor. En arbetsgivare kan alltid erbjuda bättre villkor. Lönen ska avse utfört arbete, permitteringslön räknas inte och gäller bara arbetstagare som utför arbete inom ramen för kontraktet och kontraktets tid.

– Det gäller också att identifiera tillämpligt kollektivavtal. Utgångspunkten är att arbetsmarknadens parters gemensamma tolkning som gäller. Här kan flera avtal kan vara tillämpliga. Mer information kommer då de hunnit analysera lite mer men det finns information på webben över kollektivavtal och parter, säger Charlotta Frenander som pekar på att alla villkor ska hämtas från samma kollektivavtal.

– Villkoren ska alltid motsvara nivåer som följer lag. Leverantör som inte är bunden till kollektivavtal ska ändå följa lag.

Charlotta Frenander säger också att villkor inte gäller egenföretagare eftersom de inte räknas som arbetstagare.

– Om det kommer att göra att fler arbetstagare blir F-skattare, då finns det andra tillsynsmyndigheter som kan titta på det, säger Carin Carlsson på Stockholms stad.

Enligt henne är det några viktiga slutsatser som Stockholms stad dragit i sitt arbete med att ställa arbetsrättsliga krav .

– Det tar längre tid än man tror för att landa rätt. Dessutom är dialog och samverkan viktigt. Fokusera på de områden där det föreligger risk och avsätt resurser. Lagkravet kräver mer resurser. Slutligen måste vi våga. För att få fram praxis måste vi våga börja ställa ut de här villkoren samtidigt som vi ska vara ödmjuka inför komplexiteten och ser det som levande dokument, säger Carin Carlsson.

Hon tycker också att det är viktigt att bygga upp egen kompetens för uppföljning.

En fråga som många ställer sig är hur de särskilda arbetsrättsliga villkoren ska kunna fullgöras.

– Det här, tror jag, kommer att vara en rysare särskilt när det gäller hur man ska kunna hantera leverantörer som inte har kollektivavtal, som hävdar att de har motsvarande villkor. En slutsats vi dragit är att en obunden leverantör inte kan komma dragande med avtal som saknar lönenivåer och hävda att de inte behöver tillämpa det. Vi har försökt reglera det.

En viktig del i arbetet för Stockholms stad har varit samverkan och dialog, inte bara med kommunerna Göteborg och Malmö för att hitta konsensus kring hanteringen.

Charlotta Frenander berättar att utgångspunkten är för upphandlande myndigheter att söka upp arbetsmarknadens parter för att identifiera kollektivavtalens innebörd eftersom bara vissa avtal är offentligt publicerade.

– Dialog behöver alltid föras för att säkerställa att vi ställer ut tillämpliga nivåer. Därför bjöd vi in arbetsmarknadens parter till dialog. Det finns inte särskilt många kolliderande avtal. Inom många områden finns det bara ett tillämpligt avtal och vi ska inte få leverantörer att tro att de kan tillämpa andra, säger Carin Carlsson som nu lånas ut från Stockholms stad till Upphandlingsmyndigheten för att tillföra verksamhetsperspektiv kring hanteringen av arbetsrättsliga krav.

Charlotta Frenander, upphandlingsjurist på Upphandlingsmyndigheten, pekar på att de arbetsrättsliga kraven gäller vid upphandlingar som uppgår till aktuellt tröskelvärde i LOU, LUF eller LUK och påbörjats efter första juni eller senare. Hon hänvisar till den FAQ med vanliga frågor som finns på deras hemsida som bland annat tar upp aktuella tröskelvärden och när upphandling anses påbörjad.

Hon poängterar också att de nya reglerna inte finns i lagen om vårdval, LOV eller LUFS, lagen om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet.

– Men det fortfarande fullt möjligt att ställa krav även om det inte är obligatoriskt, säger hon.

Kraven gäller upphandling av varor, tjänster. Byggentreprenader samt koncessioner. Varje enskild upphandlande myndighet har ansvar att följa lagen, enligt Charlotta Frenander.

– Vi har fått frågor på om kraven även gäller upphandling av varor och det gör det. En annan fråga gäller om det går att överpröva behövlighetsprövning. Alla beslut som har rättslig verkan kan överprövas, säger hon.

Elisabeth Åberg, sakkunnig på Upphandlingsmyndigheten berättar att om kontraktstiden är under 12 månader faller behövlighetsprövningen.

– Med så kort kontraktstid blir det väldigt svårt att kontrollera och följa upp. Då faller behövlighetsprövningen. Det måste finnas möjlighet att kontrollera och följa upp villkoren för att det ska finnas behov, säger hon.

Hon berättar också att företag behöver följa ILO:s kärnkonventioner även om staterna de verkar i inte ratificerat konventionerna.

Vid bedömning av behov och riskindikatorer pekar Elisabeth Åberg på att behovet finns om det föreligger risk för oskäliga arbetsvillkor inom lön, semester eller arbetstid.

– Krav ska ställas, även om det bara är ett av villkoren som riskerar att hotas, säger Elisabeth Åberg.

Hon ger också exempel på vilka som omfattas av de arbetsrättsliga kraven. Vid städning till exempel, ska  kraven gälla de som utför städningen inte de som sköter administrationen kring städningen.

– Riskindikatorer för oskäliga arbetsvillkor är framför allt är inom lågkvalificerade yrken utan krav på formell utbildning men också inom branscher med många migrationsarbetare och utstationerad arbetskraft. En annan riskfaktor är brister i det systematiska arbetsmiljöarbetet, branscher med låg kollektivavtalsteckning eller inom branscher som avreglerats efter att tidigare varit utsatt för statlig reglering, säger hon.

För Upphandlingsmyndigheten pågår arbetet med att ta fram ytterligare stöd men också identifiera bedömning av behovet i praktiken. Bygg, taxi och städ har fokuserats på medan tvätteri, som också nämns i proportionen, har myndigheten inte valt att arbeta vidare med i dagsläget när det gäller behovsbedöminigar och fastställande av villkor.

– Nästa steg blir att titta på ytterligare branschkategorier. Det arbetet kommer att prioriteras efter riskfaktorer men framför allt på upphandlingsvolymer, säger Elisabeth Åberg.

 

Upphandlingsmyndigheten kommer närmast att uppdatera villkor för taxiförare, ta fram villkor för städ samt utveckla metodiken för bedömning av behövlighet.

Annons


LOU på två dagar
– Upphandling24 arrangerar den perfekta kursen för dig som är ny i rollen som upphandlare eller för dig som känner att du behöver en repetition av LOU. Läs mer här!

 

Läs mer: DialogNya LOUSociala krav

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Maken leverantör – so what?
  • Skärper kontrollen av ”utförare”
  • 50 års erfarenhet var inte nog
  • Så kan pillernotan kapas
  • Svag beredskap för syrgas

Lediga jobb

Entreprenadinköpare för ett års vikariat till Nacka kommun!

Senior upphandlare, Göteborgs universitet

HBV söker offentlig inköpsstrateg på enheten Ramavtal

Upphandlare till Upplands-Bro kommun

  • Upphandlare med juridisk bakgrund till Österåkers kommun

Senaste nyheterna

Maken leverantör – so what?
Skärper kontrollen av ”utförare”
Var redo när krisen kommer – här får du verktygen
Upphandlare med juridisk bakgrund till Österåkers kommun
50 års erfarenhet var inte nog
Så kan pillernotan kapas
Svag beredskap för syrgas
HFD Högsta Förvaltningsdomstolen skyltHFD ger svar om prisjustering
Svanenmärkt för att minska klimatutsläppen
Skåne skjuter upp Millennium
Adda upphandlar med Norge
Regeringen: Se över era avtal
Vill reservera batteriköp
Navigerar i skiftande praxis
Entreprenadinköpare för ett års vikariat till Nacka kommun!
Utreder hinder för idéburna
Nytt år med med sikte mot 2030
Nu startar årets lönekartläggning
Snön en snackis i Stockholm
Gör omtag efter konkurs
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Regeringen: Se över era avtal
  • 50 års erfarenhet var inte nog
  • HFD ger svar om prisjustering
  • Skärper kontrollen av ”utförare”
  • Leder skånsk it-satsning
  • Adda upphandlar med Norge
  • Navigerar i skiftande praxis
  • Maken leverantör – so what?
  • Skärper rutiner och kontroller
  • Vill reservera batteriköp

Läsarnas åsikter

Tommy Ring : Skärper kontrollen av ”utförare”
Nuvarande kontroller är både dyrbara och ineffektiva och bör utvecklas med ett tydligare "hands on" och mindre "prickerilistor" men framförallt…
A : Träget arbete ger resultat
Karma<3
Monica : Skärper rutiner och kontroller
Vilket konsultbolag är det?
C : Skärper rutiner och kontroller
Bra att detta till slut kommer upp på bordet, och att Danderyd agerar kraftfullt. Viktigt att reda ut ifall konsulten…
Ola Mann : Leder skånsk it-satsning
I Växjö kunde hon härja i många år, med dåvarande kommunstyrelsens ordförande och nuvarande minister, Anna Tenjes fulla stöd. När…
Jenny : Leder skånsk it-satsning
När man rekryterar, googlar man inte personen då? Monica bör inte på något sätt ha med ledarskap att göra! Vänta…
Anders Erling : Leder skånsk it-satsning
Monica ska skriva en bok om hur hon illa hon själv blev behandlad på Adda, INTE hur illa hon behandlar…
Sonja Svennson : Leder skånsk it-satsning
https://upphandling24.se/addas-vd-lamnar-omedelbart/ Hon satte stora delar av Adda i skräck på mindre än 6 månader och eftersläpningarna efter kaoset har nästan…
Anders Gunnarsson : Leder skånsk it-satsning
Allvarliga kränkningar i Växjö kommun https://www.sverigesradio.se/artikel/7293205
Lena Andersson : Leder skånsk it-satsning
Ett förtydligande av min tidigare kommentar angående Monicas erfarenheter …lägga ner/avveckla digitaliseringsprojekt i framkant i Växjö kommun

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 14 april
  • Robusta IT-avtal | 15 april
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | 18-19 maj
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026