Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Vill upphandla under pågående domstolsprocess

Mindre krångel, tydligare arbetsmiljökrav, mer uppföljning och bort med icke kalkylerbara krav. Det och möjlighet till direktupphandling under pågående överprövningsprocess vill remissinstanserna att Upphandlingsutredningen ska föreslå.

| 2012-01-30

Lagstiftningen runt offentlig upphandling måste bli mindre krånglig. Det förklarar Sveriges Kommuner och landsting, SKL, i sitt remissvar (pdf) på Upphandlingsutredningen.

– Det är glädjande att utredningen vill se ett enklare regelverk. Nu är det viktigt att man fortsätter på den linjen i slutbetänkandet senare i år, säger Anders Knape, ordförande för Sveriges Kommuner och Landsting.

Fast alla håller inte med om att regelförenklingar ska få högsta prioritet. Ola Månsson, vd för Sveriges Byggindustrier:

– Enligt vår uppfattning är inte upphandlingsreglerna krångliga och knappast svårare att tillämpa än annan offentligrättslig lagstiftning som kommuner och andra offentliga beställare har att förhålla sig till.

Arbetsmiljöverket välkomnar att utredningen slår fast möjligheten att ställa krav på arbetsmiljön i samband med upphandlingar. Man vill att LOU ska kompletteras med någon form av beställaransvar eller beställarskyldighet för att förbättra kontrollen av entreprenörers och underentreprenörers arbetsmiljöarbete.

Just den typen av krav har väl hittills kunnat beskrivas som ”icke kalkylerbara”. Att utredningen inte tagit upp förekomsten av icke kalkylerbara krav i förfrågningsunderlagen förvånar Sveriges Byggindustriers Ola Månsson:

– Det är anmärkningsvärt att förfarandet är tillåtet i offentlig upphandling.

Liksom många andra anser SKL att gränsvärdet för direktupphandlingar bör höjas Det stora antalet överprövningarna i domstol beskrivs som är ett stort problem som kräver åtgärder:

– Det måste bli möjligt att göra direktupphandling under pågående överprövningsprocess när det gäller obligatoriska uppgifter.

Skyddsvärnet är medlem i Famna och har medverkat i rådet för idéburet företagande som arbetat fram ett yttrande på utredningen. Man för fram uppföljning och kvalitet som ett oerhört angeläget område. Många upphandlingar lägger enbart vikt vid pris och då är det än viktigare att ramavtalen följs upp med kvalitetskontroller.

De flesta remissinstanser håller med om behovet av bra statistik. Arbetsmiljöverket är berett att utreda förutsättningarna (pdf) att ta ansvar för den statistiken.

Annons

Vill du bli bättre på att projektleda upphandlingar?
Upphandling24 arrangerar en populär utbildning med fokus på att projektleda upphandlingar. Du lär dig välbeprövade metoder för att lyckas leda projekt i hamn på rätt tid. Läs mer om utbildningen här.

Läs mer: Direktupphandling Anders KnapeDirektupphandlingFamnaGränsvärdeKrångelOla MånssonRemissvarSklSkyddsvärnetStatistikSvarSveriges ByggindustrierSveriges Kommuner Och LandstingUpphandlingUpphandlingsutredningen

Per Eriksson

per@jpe.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026