Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Dom fick avfärdat anbud att bli antaget

Sjöbo kommun avfärdade först ett anbud som nu antagits. Allt detta efter en överklagan och dom i Förvaltningsrätten som tvingade kommunen att antingen göra om hela upphandlingen eller granska anbuden på nytt. Nu avvaktar kommunen ifall upphandlingen åter kommer att överklagas.

| 2015-12-31

Det hela började när Sjöbo kommun i somras upphandlade tre lastbilar i en 35-miljonsatsning för att förnya yrkesgymnasiet Malenagymnasiets fordonspark. Bakom ett av buden stod Cosmo truck center i Markaryd, som dock valde att lämna in sitt anbud via ett annat företag, ombudet Lastbilsagentur Syd. Kommunen tilldelade Lastbilsagentur syd kontraktet.

En av konkurrenterna, Scania-bilar Sverige, överklagade då tilldelningsbeslutet och en ny granskning av anbuden gjorde att kommunen valde att återkalla Lastbilsagenturens vinnande anbud och tilldela Scania-bilar kontraktet.

Trots att Cosmo truck center förekommer i anbudet ansåg kommunen att det inte gick att utröna i vilken utsträckning eller i vilken form de samarbetar. ”Det väsentliga är anbudets innehåll där det inte någonstans framgår att anbudet skulle vara lämnat av Cosmo truck center AB”, skrev kommunen i ett yttrande.

Cosmo truck center valde att överklaga och hänvisade till att det på flera ställen klart framgår att Cosmo är anbudsgivare och att Lastbilsagentur Syd endast fungerar som ombud. Företaget påpekade också att det enligt LOU är fullt tillåtet att använda sig av ombud så länge köparen inte uttryckligen förbjuder detta.

Kommunen gjorde en annan tolkning och hävdade att oklarheterna gjorde att anbudet inte kunde utvärderas.

Förvaltningsrätten i Malmö går dock på Cosmo truck centers linje och menar att Sjöbo kommun bröt mot LOU när de förkastade anbudet eftersom rätten menar att det enligt fullmakt, registreringsbevis, kreditvärdighetsintyg och beskrivning av bolaget framgår klart att det är Cosmo som avses. Dessutom står det, enligt rätten, tydligt och klart i ”kontaktuppgifter” vem som lämnat anbudet. Kommunen har hävdat motsatsen.

”Sjöbo kommuns påstående härvidlag att det på flera ställen i anbudet, så som bland annat denna punkt, anges Lastbilsagentur Syd bedömer förvaltningsrätten utifrån ingivna kopior är felaktigt”.

Hur det kommit sig att man kunnat göra en annan tolkning än rätten, kommenterar kommunens upphandlare, Charlotte Fröijer i ett skriftlig svar till Skånska dagbladet så här: ”Är anbudet inte alldeles klart och tydligt formulerat uppstår lätt olika tolkningar av dess innebörd” samt ”Domen reder ut de oklarheter som anbudet innehöll. I och med beslutet vet vi nu hur dessa otydligheter ska tolkas”.

Nu kommer nästa vändning. Familjenämndens arbetsutskott enades vid ett extra sammanträde om att åter tilldela Cosmo truck center i Markaryd kontraktet på tre lastbilar till Malenagymnasiet i Sjöbo. De kom fram till att anbudet trots allt gick att utvärdera och att det var det bästa.

Går allt vägen ska lastbilarna beställas i början av nästa år. Kommunen avvaktar nu ifall beslutet åter kommer att överklagas.

Läs mer: Förvaltningsrätten avfärdat anbudCharlotte FröijerCosmo truck centerFörvaltningsrättenLastbilsagentur SydLouMalenagymnasietOmbudScania-bilar SverigeSjöbo Kommun

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Misstag och tvister toppar listan
  • Så stoppas oseriösa i LOV
  • Regeringen bemöter RRV:s kritik
  • DIS ska ge flexiblare kultur

Lediga jobb

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Robin Anderson BoströmFrispråkig jurist i ny miljö
Misstag och tvister toppar listan
Så stoppas oseriösa i LOV
Regeringen bemöter RRV:s kritik
Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral
DIS ska ge flexiblare kultur
Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Misstag och tvister toppar listan
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Regeringen bemöter RRV:s kritik
  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Så stoppas oseriösa i LOV
  • Störst i staten kan visa vägen
  • HFD prövar inte unik upphandling

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026