Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Gäster hos Östling

Dela effektiviseringsvinsten med leverantören. Tänk affärer och mindre juridik. Se bygget av en modern inköpsorganisation som en investering. Det var några punkter av samsyn mellan offentligt och privat när näringslivsprofilen Leif Östling bjöd in till seminarium om offentlig upphandling.

| 2022-05-04
Ellen Hausel Heldahl, Svenskt näringsliv, Björn Jacobsson, konsult och tidigare Migrationsverket, och Anders Williamsson, Scania.

Redan i programförklaringen på DN debatt för ett halvår sedan lyfte Leif Östling, tidigare chef för Svenskt näringsliv, offentlig upphandling som en viktig fråga för den skattekommission som han format. 

Hans bevingade ”vad f-n får jag för pengarna?” lever därmed vidare i ny form där kommissionen under gårdagens seminarium sökte lösningar för att få mer nytta av skattepengar i offentliga upphandlingar.

Migrationsverket och Scania fick tjäna som inspirerande exempel och där en hel del likheter tonade fram.

Björn Jacobsson – numera konsult men inköps- och upphandlingschef på Migrationsverket fram till nyligen – gav sin bild kring hur en offentlig inköpsorganisation kan stärkas.

Han fick myndighetsledningens stöd för ökade resurser och uppgav att merkostnaden för sex extratjänster gav tiofaldig utdelning under sex år – en kostnad på 25 miljoner kronor att väga mot effektivare inköp som gav 250 miljoner kronor i besparingar.

En tidig åtgärd var förbud mot prisindex för alla upphandlingar.

-Sättet att göra affärer gjorde mig väldigt förvånad i början. Fyraårsavtalen gav leverantörerna exklusiv rätt att höja priserna under avtalsperioden enligt ett förbestämt index.

-Men varför skulle man göra det? Min syn var att den som fått avtal för att leverera bygger upp någonting och bör ha möjlighet att effektivisera – och den delen ska man kunna dela med sig av. Man tar en del själv och ger en del till köparen. Win-win heter det. Vi tog bort alla prisindex och införde dialog inför en eventuell förlängning. Ofta kunde vi få förslag på lägre priser.

Björn Jacobson såg två stora utmaningar för offentlig upphandling.

-Med risk för att trampa på tår: det finns lite för många jurister och för få affärsmänniskor. Med det sagt så visst behövs jurister – på Migrationsverket hade vi en av Sveriges bästa upphandlingsjurister som hjälpte oss att förhålla oss till lagstiftningen.  Men vi behöver överlag ha mer fokus på affärerna.

-Den andra utmaningen är ointresse och okunskap i ledningen av offentliga organisationer. Upphandling släpps inte in i finrummet och det blir inte mycket av goda intentioner som nationella upphandlingsstrategin. Här måste styrningen bli tuffare. Att krav ställs genom regleringsbrev och på andra sätt – och följer man inte det inom en ledning så får man se sig om efter annat.

Från fordonstillverkan Scania medverkade vice vd Anders Williamsson om erfarenheterna från pandemins tidiga fas, då Region Stockholm begärde hjälp och Scania, enligt egna uppgifter, förhandlade ner priset på munskydd till regionen med 35 procent.

Enligt Leif Östlings Kommissionen för skattenytta är det är ett bra exempel på näringslivets förmåga att stärka offentlig sektor.

Anders Williamsson lyfte fram effektivitet, affärsmässighet och inte minst värderingar där tveksamma leverantörer sållas bort av Scania innan prissättning kommer upp för förhandling.

-En erfarenhet från samarbetet med regionen och Karolinska universitetssjukhuset är att det tyvärr finns många leverantörer till det offentliga som inte borde finnas där – företag som söker lättförtjänta pengar.

Han hade också en egen historia om prisindexering.

-Björn pratade om prisindexering uppåt, vi jobbar med indexering nedåt. Om vi själva jobbar med ständiga förbättringar som ger 2-3 procent årligen så kan vi säga till våra leverantörer: klarar vi, så kan ni göra det. Då är det rimligt att dela och att vi kan förvänta oss någon procent lägre pris kommande år av ett avtal.

Även Scania, med huvudkontor i Södertälje, har förstärkt sin inköpsorganisation i ett tioårsperspektiv – runt 500 medarbetare har blivit omkring 700.

Anders Williamsson, med ett förflutet som företagets inköpschef, beskrev hälften av styrkan som ”klassiska inköpare”, andra hälften som inriktade på kvalitetssäkring. Endast en specifik jurist är knuten till inköpsorganisationen.

-Jag tror inte att vi är så mycket bättre – snarare average på många sätt. Men vi har ett kanonbra system och urstarka värderingar som jag tror går att kopiera för offentliga inköpsorganisation för att hämta hem minst två procent årligen av det man köper.

Ellen Hausel Heldahl, Svenskt näringslivs expert på offentlig upphandling, talade om svårigheterna att skapa förståelse i ledningen för offentliga organisationer för offentlig upphandlings potential.

-Det finns ett fåtal exempel där man resurssätter med fler inköpare och når goda resultat som Migrationsverket och FMV. Men på många ställen går det trögt.

Hon efterlyste utökade kontakter mellan näringslivet och offentlig sektor för att stärka inköpsorganisationerna – inte minst när det gäller kompetens.

-Grundprinciperna, hantverket, är detsamma oavsett om det är privat eller offentlig verksamhet. Men det behöver ske satsningar för att få mer kvalificerad personal. En sådan skulle kunna vara ett mastersprogram för inköp även i Sverige – i likhet med exempelvis Storbritannien och Nederländerna. En sådan utbildning skulle bland annat kunna möta bristen på it- och entreprenadupphandlare, sade Ellen Hausel Heldahl.

Leif Östlings egen bedömning  – utifrån de offentliga inköpen årsvolym på omkring 800 miljarder kronor – var att det borde finnas en besparingspotential på ”80, kanske 160 miljarder kronor”.

Läs mer: Björn JacobssonEllen Hausel HeldahlLeif ÖstlingMigrationsverketscania

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svag beredskap för syrgas
  • HFD ger svar om prisjustering
  • Svanenmärkt för att minska klimatutsläppen
  • Skåne skjuter upp Millennium
  • Adda upphandlar med Norge

Lediga jobb

Entreprenadinköpare för ett års vikariat till Nacka kommun!

Senior upphandlare, Göteborgs universitet

HBV söker offentlig inköpsstrateg på enheten Ramavtal

Senior upphandlare till Almi

Upphandlare till Upplands-Bro kommun

  • Strategisk inköpare till Upphandlingsmyndigheten
  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Svag beredskap för syrgas
HFD Högsta Förvaltningsdomstolen skyltHFD ger svar om prisjustering
Svanenmärkt för att minska klimatutsläppen
Skåne skjuter upp Millennium
Adda upphandlar med Norge
Regeringen: Se över era avtal
Vill reservera batteriköp
Navigerar i skiftande praxis
Entreprenadinköpare för ett års vikariat till Nacka kommun!
Utreder hinder för idéburna
Nytt år med med sikte mot 2030
Nu startar årets lönekartläggning
Snön en snackis i Stockholm
Gör omtag efter konkurs
Skärper rutiner och kontroller
Strategisk inköpare till Upphandlingsmyndigheten
Senior upphandlare, Göteborgs universitet
Leder skånsk it-satsning
LOU-stopp mot fientliga stater
HBV söker offentlig inköpsstrateg på enheten Ramavtal
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Regeringen: Se över era avtal
  • Leder skånsk it-satsning
  • Navigerar i skiftande praxis
  • Nytt år med med sikte mot 2030
  • Snön en snackis i Stockholm
  • Skärper rutiner och kontroller
  • Nu startar årets lönekartläggning
  • HFD ger svar om prisjustering
  • Utreder hinder för idéburna
  • Mutor, muck, Danderydsjobb

Läsarnas åsikter

A : Träget arbete ger resultat
Karma<3
Monica : Skärper rutiner och kontroller
Vilket konsultbolag är det?
C : Skärper rutiner och kontroller
Bra att detta till slut kommer upp på bordet, och att Danderyd agerar kraftfullt. Viktigt att reda ut ifall konsulten…
Ola Mann : Leder skånsk it-satsning
I Växjö kunde hon härja i många år, med dåvarande kommunstyrelsens ordförande och nuvarande minister, Anna Tenjes fulla stöd. När…
Jenny : Leder skånsk it-satsning
När man rekryterar, googlar man inte personen då? Monica bör inte på något sätt ha med ledarskap att göra! Vänta…
Anders Erling : Leder skånsk it-satsning
Monica ska skriva en bok om hur hon illa hon själv blev behandlad på Adda, INTE hur illa hon behandlar…
Sonja Svennson : Leder skånsk it-satsning
https://upphandling24.se/addas-vd-lamnar-omedelbart/ Hon satte stora delar av Adda i skräck på mindre än 6 månader och eftersläpningarna efter kaoset har nästan…
Anders Gunnarsson : Leder skånsk it-satsning
Allvarliga kränkningar i Växjö kommun https://www.sverigesradio.se/artikel/7293205
Lena Andersson : Leder skånsk it-satsning
Ett förtydligande av min tidigare kommentar angående Monicas erfarenheter …lägga ner/avveckla digitaliseringsprojekt i framkant i Växjö kommun
Lena Andersson : Leder skånsk it-satsning
Monicas IT- och digitaliseringserfarenhet handlar om att lägga ner IT-driftsavdelningar (IKEA) och avveckla IT-bolag (Framfab) som har hamnat i obestånd,…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 14 april
  • Robusta IT-avtal | 15 april
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | 18-19 maj
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026