Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Kontrolltjänst med förhinder

En första, begränsad version av Bolagsverkets tjänst för samordnad registerkontroll kan vara klar i slutet av 2026. Myndigheten ser dock en rad svårigheter i utvecklingsarbetet fram till en planerad slutprodukt 2028.

| 2025-05-08
Bolagsverket
Bolagsverket med säte i Sundsvall.

Det framgår av den årliga redovisning som Bolagsverket lämnat in till regeringen. Leverantörskontrollutredningen presenterade sitt förslag 2023 och i årets regleringsbrev för Bolagsverket har en tidsplan fastställts för införandet.

Att en heltäckande tjänst dröjer till 2028 har vållat politisk debatt. I redovisningen till regeringen ges en närmare beskrivning av arbetet med kontrolltjänsten och planeringen med ”delleveranser” med start i slutet av 2026.

Version ett blir det dock högst begränsad. ”Piloten” kommer att erbjudas en ”mindre mängd användare” och med avgränsningar som endast LOU, kontroll av leverantörer som är aktiebolag och principen ”ett organisationsnummer per fråga”.

Information från domstolarna kommer inte att ingå i ”piloten” utan istället en speciell ordning där upphandlande enhet får information om en leverantörsföreträdare inte ingår i polisens belastningsregister.

”Om det däremot blir en träff i belastningsregistret kommer denna information inte att tillfogas i sammanställningen till den upphandlande myndigheten/enheten, utan istället tala om att tjänsten inte kan lämna något svar från belastningsregistret i denna version av tjänsten.”, skriver Bolagsverket.

Myndigheten håller i nuläget öppet för en teknisk lösning där upphandlingsverktyg integreras mot kontrolltjänsten eller att kontrollen görs via en fristående e-tjänst. En knäckfråga där är att få klarhet om rättsläget för att lämna ut information från tjänsten via en privat aktör.

I redovisningen till regeringen pekar Bolagsverket på en rad svårigheter med att bygga upp samordnad registerkontroll. Några exempel:

  • Flera myndigheter som ska bistå med information till tjänsten, bland dem Polisen, saknar gränssnitt för att ge information i realtid med risk för att tjänsten kan upplevas som långsam.
  • De myndigheter som ska bistå med information har inget uttalat uppdrag för arbetet med risk för att det inte prioriteras.
  • Rättsläget är oklart i brist på lagrådsremiss eller proposition.
  • Övergångsregler kan behövas om möjligheten till sanningsförsäkran upphör innan en komplett kontrolltjänst finns på plats.
  • Kontrollen av filialer till utländska företag som deltar i offentlig upphandling behöver förtydligas.

SKR:s jurist Robin Anderson Boström har följt processen med att införa tjänsten för samordnad registerkontroll och varit kritisk mot 2028 som ett sent slutår.

Han har tagit del av Bolagsverkets lägesrapport och analys:

– Många av de farhågor som Bolagsverket lyfter fram i sin delrapport är förståeliga, säger Robin Anderson Boström.

– De har fått uppdraget att utveckla ett system för samordnad registerkontroll utan att bakomliggande regelverk slutligen fastställts. Delrapporten gör det tydligt att lagstiftningsarbetet måste färdigställas för att Bolagsverket ska ges nödvändiga förutsättningar för sin leverans.

Robin Anderson Boström tillägger:

– Bolagsverkets tveksamhet kring att dela information via upphandlingsverktyg är förståelig i relation till uppgifter ur Belastningsregistret. För att göra detta möjligt krävs en djupare utredning avseende metodiken samt eventuellt ytterligare lagändringar.

– Avseende övriga informationsmängder finns det förutsättningar att dela via upphandlingsverktygen redan idag. Delegationen mot arbetslivskriminalitet har till och med i sitt slutbetänkande föreslagit att dessa övriga informationsmängder bör delas med den breda allmänheten utan begränsningar.

Läs mer: BolagsverketLeverantörskontrollRobin Anderson Boström

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Skärper kontrollen av ”utförare”
  • 50 års erfarenhet var inte nog
  • Så kan pillernotan kapas
  • Svag beredskap för syrgas
  • HFD ger svar om prisjustering

Lediga jobb

Entreprenadinköpare för ett års vikariat till Nacka kommun!

Senior upphandlare, Göteborgs universitet

HBV söker offentlig inköpsstrateg på enheten Ramavtal

Upphandlare till Upplands-Bro kommun

  • Upphandlare med juridisk bakgrund till Österåkers kommun

Senaste nyheterna

Skärper kontrollen av ”utförare”
Var redo när krisen kommer – här får du verktygen
Upphandlare med juridisk bakgrund till Österåkers kommun
50 års erfarenhet var inte nog
Så kan pillernotan kapas
Svag beredskap för syrgas
HFD Högsta Förvaltningsdomstolen skyltHFD ger svar om prisjustering
Svanenmärkt för att minska klimatutsläppen
Skåne skjuter upp Millennium
Adda upphandlar med Norge
Regeringen: Se över era avtal
Vill reservera batteriköp
Navigerar i skiftande praxis
Entreprenadinköpare för ett års vikariat till Nacka kommun!
Utreder hinder för idéburna
Nytt år med med sikte mot 2030
Nu startar årets lönekartläggning
Snön en snackis i Stockholm
Gör omtag efter konkurs
Skärper rutiner och kontroller
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Regeringen: Se över era avtal
  • Leder skånsk it-satsning
  • Navigerar i skiftande praxis
  • HFD ger svar om prisjustering
  • Nytt år med med sikte mot 2030
  • Skärper rutiner och kontroller
  • Utreder hinder för idéburna
  • Adda upphandlar med Norge
  • Nu startar årets lönekartläggning
  • 50 års erfarenhet var inte nog

Läsarnas åsikter

A : Träget arbete ger resultat
Karma<3
Monica : Skärper rutiner och kontroller
Vilket konsultbolag är det?
C : Skärper rutiner och kontroller
Bra att detta till slut kommer upp på bordet, och att Danderyd agerar kraftfullt. Viktigt att reda ut ifall konsulten…
Ola Mann : Leder skånsk it-satsning
I Växjö kunde hon härja i många år, med dåvarande kommunstyrelsens ordförande och nuvarande minister, Anna Tenjes fulla stöd. När…
Jenny : Leder skånsk it-satsning
När man rekryterar, googlar man inte personen då? Monica bör inte på något sätt ha med ledarskap att göra! Vänta…
Anders Erling : Leder skånsk it-satsning
Monica ska skriva en bok om hur hon illa hon själv blev behandlad på Adda, INTE hur illa hon behandlar…
Sonja Svennson : Leder skånsk it-satsning
https://upphandling24.se/addas-vd-lamnar-omedelbart/ Hon satte stora delar av Adda i skräck på mindre än 6 månader och eftersläpningarna efter kaoset har nästan…
Anders Gunnarsson : Leder skånsk it-satsning
Allvarliga kränkningar i Växjö kommun https://www.sverigesradio.se/artikel/7293205
Lena Andersson : Leder skånsk it-satsning
Ett förtydligande av min tidigare kommentar angående Monicas erfarenheter …lägga ner/avveckla digitaliseringsprojekt i framkant i Växjö kommun
Lena Andersson : Leder skånsk it-satsning
Monicas IT- och digitaliseringserfarenhet handlar om att lägga ner IT-driftsavdelningar (IKEA) och avveckla IT-bolag (Framfab) som har hamnat i obestånd,…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 14 april
  • Robusta IT-avtal | 15 april
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | 18-19 maj
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026