Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Skjuter upp Israel-beslut

Det rödgröna styret i Göteborg vill stoppa inköpen av varor från Israel. Den 13 juni väntas politikerna i inköps- och upphandlingsnämnden ta beslut, efter att ha bordlagt frågan på majmötet.

| 2024-05-20

De rödgröna partierna i Göteborgs stad vill att kommunen ska bojkotta produkter ursprungsmärkta från stater som bedriver illegal ockupation av andra stater. 

Enligt förslaget ska inköps- och upphandlingsförvaltningen exempelvis utesluta inköp av varor som är producerade av israeliska bosättningar på ockuperad palestinsk mark.  

Förslaget möter dock kritik från oppositionen. Liberalernas gruppledare Axel Darvik skriver till Dagens Nyheter:

”Jag förstår att många tycker att kriget mellan Israel och Hamas är fruktansvärt men en kommun ska inte föra en egen utrikespolitik”.

Han skriver också att de rödgrönas motivering ”ger intrycket av att man tar ställning för Hamas”.

Frågan var uppe till behandling i inköps- och upphandlingsnämnden den 16 maj men bordlades. Först på nästa möte den 13 juni kan ett beslut fattas.

Läs mer: BojkottGöteborgs StadIsrael

Olof Axelsson

olof@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

6 kommentarer på "Skjuter upp Israel-beslut"

  1. T skriver:
    20 maj, 2024 kl. 11:36

    Över 1200 dödade och hundratals gisslantagna i det värsta folkmordet sedan förintelsen. Spädbar dödade, kvinnor våldtagna, hela familjer brända till döds.

    Hela den här händelsen är en tragedi, med döda och lemlästade på båda sidor. Men att ensidigt vidta sanktioner mot Israel är, som påtalats av L, ett ställningstagande med obehagliga konnotationer.

    När sanktioner vidtogs mot Ryssland kom det påbud från EU. Samma sak bör gälla om det ska vidtas sanktioner mot Israel. Innan dess ska vi inte ha politisering av en av de värsta tragedierna i modern tid och vi ska verkligen inte blanda in offentlig upphandling som slagträ i sådan politisering.

  2. Lars B skriver:
    20 maj, 2024 kl. 21:33

    All respekt till de oskyldigt mördade människorna i Israel. All respekt för de gisslantagna också. Vi alla hoppas att de snarast återförenas med sina familjer!

    Varför nämner du inte alla de tusentals palestinier som oskyldigt mördas av Israel och dess allierade?!!

    Det är ofattbart att det pågående folkmordet får fortgå. Att ställa sanktioner mot Israel på ockuperad Palestinsk mark, varför är det fel?
    De är på ockuperad mark och tjänar på det genom att bedriva handel med länder som Sverige. Såklart de bör införas sanktioner!

  3. T skriver:
    21 maj, 2024 kl. 11:06

    Det där är en fruktansvärt obehaglig rationalisering.

    Sverige har ett politiskt förflutet där vi gullar med terroristorganisationer och länder som sympatiserar med sådana. I det aktuella fallet behöver Sverige göra en mycket tydlig punktmarkering mot Hamas.

    När ett land attackeras på ett så obeskrivligt sätt som Israel har naturligtvis landet rätt till vedergällning. Allt annat vore otänkbart. I detta har Israel givit ultimatum för att avsluta sin aktion. Bland annat att frige all gisslan. Något Hamas vägrar. Under tiden detta dröjer våldtas och torteras denna gisslan, som bland annat består av kvinnor och barn, vidare.

    Hamas taktik är alltid att gömma sig bakom civila mål. Att gömma vapen under sjukhus och skolor. Ändå åtnjuter de starkt palestinskt stöd. 71% av Palestinierna stödde Hamas ohyggliga attack på Israel den 7 oktober.

    Sverige har redan en uttalad position i förhållande till Israel-Palestina konflikten. Om dessa kan du läsa här: https://www.government.se/government-policy/governments-response-to-situation-in-israel-and-palestine/governments-response-to-the-war-between-israel-and-hamas/

    Upphandling är inte ett verktyg som ska politiseras av särintressen. Göteborgs stads rödgröna partier har redan en dålig historik av detta. T.ex. när de ställer krav på kollektivavtalsanslutning för anbudsgivare. Något som redan fastställts strida mot grundlagen och den negativa föreningsfriheten.

    Den dag Sveriges riksdag, eller EU, fattar beslut om sanktioner mot Israel kan vi väcka frågan om upphandlingsverktyget ska användas. Inte förr.

  4. oded meiri skriver:
    21 maj, 2024 kl. 16:39

    Israel är ett judisk stat. Den enda i världen. Göteborg röda partier vill bojkotta inköp från Israel alltså vill bojkotta inköp av judiska varor. Detta definieras som antisemitismen. Göteborg bedriver antisemitiska politik och dess styrande kan kalas som antisemiter. Så lång har vi kommit i Göteborg. Ni kan kolla min påståendet hos Svenska Kommittent mot antisemitismen i Stockholm.

  5. oded meiri skriver:
    21 maj, 2024 kl. 16:47

    Göteborg styrande röda partier som har majoritet i upphandlingsnämnden vill bojkotta inköp av varor från Israel. Israel är enda judiska staten i världen. Slutsatsen av detta är att röda partier i Göteborg vill bojkotta judiska varor. Detta åtgärd definieras som antisemitismen. Alltså vi har antisemiter bland de styrande politiker i vårt stad.

  6. Davis skriver:
    3 juni, 2024 kl. 10:09

    @Oded Meir, sionism är inte lika med semitism, ty annars hade det varit mycket märkligt att kalla tusentals antisionistiska Judar för “antisemiter”! https://www.jewishvoiceforpeace.org/resource/zionism/

    Sionism är snarare lika med fascism och nazism, och Förintelsen man bevittnar i Palestina idag påminner om Warszawas getto under Nazitysklands ockupation!

    #FrånFlodenTillHavet

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Får granska överdebitering
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Kräver dialog och uppföljning
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • Konsulterna tog över Sigtuna
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Adda lanserar egen AI-modell

Läsarnas åsikter

H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…
LXV : Vill utestänga fientliga stater
Kalle, innerst inne hoppas jag att du tycker om hur livet i Sverige har fungerat på 1920-talet, för det är…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026