Offentlig upphandling får samtidigt status som ett huvudområde för Handelshögskolan vid Umeå universitet, där forskar- och undervisningsmiljö i ämnet går under namnet SCPP – Swedish Centre for Public Procurement.
– Enligt Konkurrensverket samlar Umeå universitet lärare från Sveriges starkaste forskningsmiljö i offentlig upphandling och på ett personligt plan känns det tillfredsställande att kunna bygga vidare på detta och erbjuda ett utbildningsprogram i ämnet, säger Sofia Lundberg och Tom Madell i en gemensam kommentar på Umeå universitets webbplats.
Magisterprogrammet och att offentlig upphandling görs till ett huvudområde beskrivs som ett banbrytande initiativ och ett historiskt steg utifrån att det är nytt med möjligheten till en filosofie magisterexamen i offentlig upphandling.
Programmet kommer att ges på distans med möjlighet till hel- eller halvtid och siktar in sig på både yrkesverksamma och studenter som kommer från examen som exempelvis civilekonom eller samhällsvetenskapliga kandidatprogram.
Inriktningen är ett tvärvetenskapligt program med bland annat nationalekonomi, juridik och informatik som viktiga delar. Den kompetensprofil som SOI tagit fram med 13 vetenskapliga områden har delvis fungerat som förebild.
Sofia Lundberg, professor i nationalekonomi, och Tom Madell, professor i rättsvetenskap, är programansvariga.
Deras samarbete går långt tillbaka i tiden men tog en längre paus under åren när Tom Madell var hovrättsdomare.
Han har sedan återvänt till universitetsvärlden, först i Lund och sedan början av 2025 återigen vid Umeå universitet.
Sofia Lundberg – som fram till 2023 var rektor för Handelshögskolan vid Umeå universitet – lyfter fram aktuella satsningar som en utveckling efter framgångar med fristående kurser i offentlig upphandling.
– När Tom kom tillbaka till Umeå universitet föll det sig naturligt att skaka liv i en idé till ett program på avancerad nivå som vi utvecklade redan 2012. Av olika skäl och att vi både gjort andra saker, blev idén vilande, säger hon.

ÄNTLIGEN!! Så glad för Umeå universitet och Sveriges blivande upphandlare! Ni kommer säkert leverera över förväntningarna.