Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Från pandemijobb till anrikt lärosäte

KarriärMåns Weimarcks yrkesliv har spännande inslag från Sony Ericsson-tiden med utveckling av världens första kamera för en mobiltelefon och åren på Region Skåne med en viktig roll i det nationella arbetet för inköp av andningsskydd under pandemins mest kritiska skede. Sedan 7 juni är han Lunds universitets upphandlingschef.

| 2021-08-30
Måns Weimarck, Lunds universitet.

Han leder en avdelning med 17 medarbetare som förutom organisationens egna inköp ger stöd inom upphandling till Malmö universitet.

-Universitetet är en spännande miljö att verka i. Det finns enormt mycket kompetens i organisationen som driver forskningen och därmed på sikt även samhället framåt. Arbetet här erbjuder en spännande mix av ramavtal på förbrukningsmaterial och utrustning som behövs för forskningens absoluta framkant, säger Måns Weimarck, som själv i början av 90-talet studerade på Lunds tekniska högskola som en del av universitetet.

Efter studierna arbetade han 18 år med inköp inom Sony Ericsson, en minst sagt händelserik period.

Måns Weimarck var inköpsansvarig för arbetet att ta fram världens första kamera till en mobiltelefon – grunden för dagens ”smartphones”.

– Det var en spännande uppgift att hela tiden befinna sig i teknikutvecklingens framkant. Vårt val av teknik och förmåga att riskbedöma affärer och leverantörer och deras teknik var helt avgörande för Sony Ericssons framgång.

-Det är ju för att en mobil innehåller ny spännande teknik eller att ny teknik medfört ett tilltalande utseende som folk köper en ny mobil. Misslyckas min leverantör med att få fram en fungerande komponent med utlovad kapacitet just den utlovade dagen får det direkt påverkan på företaget.

Till Lunds universitet kommer Måns Weimarck närmast från arbete för Region Skåne, med placering i Malmö, under sju år som verksamhetsutvecklare och enhetschef inom dess inköpsavdelning.

Under pandemins första fas förra våren fick han mycket uppskattning när en stor leverans av andningsskydd säkrades genom ett regionövergripande samarbete.

Måns Weimarck var förhandlingsansvarig för en affär med ett dotterbolag till Dräger, ACE Protection i Svenljunga, om  900 000 skydd i högsta skyddsklass, FFP3.

-Jag var också regionens representant i det nätverk mellan regionernas inköpschefer som SKR sammankallade. Det var under pandemins mest kritiska skede när sjukvården gick på knäna och sjuktalen bara växte. Regionen ställde på ett imponerande sätt om sin organisation om 34 000 personer till att intensivt arbeta med att finna en lösning på samhällets behov.

-Inom inköpsavdelningen lade vi mycket av det planerade arbetet åt sidan för att undersöka varje möjlighet att ordna material till sjukvården. Det fanns många lycksökare i branschen. Jag ansvarade bland annat för att utveckla en process för kvalitetssäkring av andningsskydd och hanterade godkännanden av produkterna, säger Måns Weimarck.

Från Region Skåne-åren lyfter han även fram arbetet som ansvarig för innovationsupphandling av fallprevention.

Även Lunds universitets förra upphandlingschef Jeanette Jacobsson har som ett sammanträffande en lång bakgrund inom Sony Ericsson.

Hon är numera inköps- och upphandlingschef för Lunds kommun och Eva Dilton har vid universitetet varit tillförordnad chef fram till att Måns Weimarck tillträdde.

Lunds universitet har omkring 8000 anställda och 40 000 studenter med en årlig omsättning på cirka nio miljarder kronor.

-Vi kommer att i brett perspektiv fortsätta arbeta med att verka för den goda affären och vi kommer även utveckla vårt arbete för att stödja universitetets mål för hållbarhet. Universitetet har kommit långt vad gäller digitala verktyg för hela inköpsprocessen men gör nu en genomlysning för att se hur vi kan arbete än smartare framöver, säger Måns Weimarck.

Läs mer: Karriär EricssonLunds UniversitetRegion Skåne

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

En kommentar på “Från pandemijobb till anrikt lärosäte”

  1. Jeanette Jacobsson skriver:
    30 augusti, 2021 kl. 15:01

    Varmt grattis Måns! Det blir kanon med dig på denna positionen!
    Hälsar Jeanette Jacobsson

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svag beredskap för syrgas
  • HFD ger svar om prisjustering
  • Svanenmärkt för att minska klimatutsläppen
  • Skåne skjuter upp Millennium
  • Adda upphandlar med Norge

Lediga jobb

Entreprenadinköpare för ett års vikariat till Nacka kommun!

Senior upphandlare, Göteborgs universitet

HBV söker offentlig inköpsstrateg på enheten Ramavtal

Senior upphandlare till Almi

Upphandlare till Upplands-Bro kommun

  • Strategisk inköpare till Upphandlingsmyndigheten
  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Svag beredskap för syrgas
HFD Högsta Förvaltningsdomstolen skyltHFD ger svar om prisjustering
Svanenmärkt för att minska klimatutsläppen
Skåne skjuter upp Millennium
Adda upphandlar med Norge
Regeringen: Se över era avtal
Vill reservera batteriköp
Navigerar i skiftande praxis
Entreprenadinköpare för ett års vikariat till Nacka kommun!
Utreder hinder för idéburna
Nytt år med med sikte mot 2030
Nu startar årets lönekartläggning
Snön en snackis i Stockholm
Gör omtag efter konkurs
Skärper rutiner och kontroller
Strategisk inköpare till Upphandlingsmyndigheten
Senior upphandlare, Göteborgs universitet
Leder skånsk it-satsning
LOU-stopp mot fientliga stater
HBV söker offentlig inköpsstrateg på enheten Ramavtal
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Regeringen: Se över era avtal
  • Leder skånsk it-satsning
  • Navigerar i skiftande praxis
  • Nytt år med med sikte mot 2030
  • Snön en snackis i Stockholm
  • Skärper rutiner och kontroller
  • Nu startar årets lönekartläggning
  • HFD ger svar om prisjustering
  • Utreder hinder för idéburna
  • Mutor, muck, Danderydsjobb

Läsarnas åsikter

A : Träget arbete ger resultat
Karma<3
Monica : Skärper rutiner och kontroller
Vilket konsultbolag är det?
C : Skärper rutiner och kontroller
Bra att detta till slut kommer upp på bordet, och att Danderyd agerar kraftfullt. Viktigt att reda ut ifall konsulten…
Ola Mann : Leder skånsk it-satsning
I Växjö kunde hon härja i många år, med dåvarande kommunstyrelsens ordförande och nuvarande minister, Anna Tenjes fulla stöd. När…
Jenny : Leder skånsk it-satsning
När man rekryterar, googlar man inte personen då? Monica bör inte på något sätt ha med ledarskap att göra! Vänta…
Anders Erling : Leder skånsk it-satsning
Monica ska skriva en bok om hur hon illa hon själv blev behandlad på Adda, INTE hur illa hon behandlar…
Sonja Svennson : Leder skånsk it-satsning
https://upphandling24.se/addas-vd-lamnar-omedelbart/ Hon satte stora delar av Adda i skräck på mindre än 6 månader och eftersläpningarna efter kaoset har nästan…
Anders Gunnarsson : Leder skånsk it-satsning
Allvarliga kränkningar i Växjö kommun https://www.sverigesradio.se/artikel/7293205
Lena Andersson : Leder skånsk it-satsning
Ett förtydligande av min tidigare kommentar angående Monicas erfarenheter …lägga ner/avveckla digitaliseringsprojekt i framkant i Växjö kommun
Lena Andersson : Leder skånsk it-satsning
Monicas IT- och digitaliseringserfarenhet handlar om att lägga ner IT-driftsavdelningar (IKEA) och avveckla IT-bolag (Framfab) som har hamnat i obestånd,…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 14 april
  • Robusta IT-avtal | 15 april
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | 18-19 maj
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026