Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Fortsatt ordstrid om utvärdering

Frågan om hur Region Stockholm utvärderar kvalitet i sina upphandlingar rullar vidare. ”Kanske bör det finnas oberoende kvalitetsbedömare som med stöd i senaste forskningen kan pröva om korrekta bedömningar har gjorts”, säger leverantören Richard Sjöberg.

| 2023-05-22
Richard Sjöberg driver PR-byrån Quattroporte.

Som Upphandling24 tidigare berättat är PR-firman Quattroporte missnöjd med hur utvärderingen av anbuden gick till när Region Stockholm upphandlade strategisk kommunikation.

– I förfrågningsunderlaget fanns inget som talade om vad de skulle utvärdera på. Det måste gå att få veta vad de baserat sin bedömning på, annars finns ju risk för subjektivitet och godtycke, sa vd Richard Sjöberg.

Men att det skulle finnas otydligheter i utvärderingen och dokumentationen förnekas bestämt av Shahin Aghai, enhetschef upphandling på serviceförvaltningen, Region Stockholm.

– Som alltid har kvalitetsutvärderingen gjorts av proffs på området, i det här fallet kommunikation. Av respekt för anbudsgivarna publicerar vi inte alla bedömningar eftersom det kan slå negativt. Men den enskilde anbudsgivaren har alltid rätt att ta del av sin egen bedömning och så har det varit även i detta fall, sa han.

En beskrivning som Richard Sjöberg hävdar inte stämmer.

– Jag kan bara konstatera att vi efterfrågade all dokumentation om bedömningen av kvaliteten i vårt anbud och fick tillbaka de tre meningarna ur excelarket och ett utdrag ur anbudsförfrågan. Jag till och med kontrollfrågade om det inte fanns mer underlag och så var inte fallet.

Finns det bedömningar som inte lämnats ut är det ytterst allvarligt och brott mot offentlighetsprincipen, menar Richard Sjöberg.

I kvalitetsutvärderingen fick hans företag 0 poäng.

– Oavsett om vi förtjänade det eller ej så är det inte rimligt att majoriteten av bedömningen av upphandlingen sker i en ”black box” med risk för subjektivitet och godtycke. Kanske bör det finnas oberoende kvalitetsbedömare som med stöd i senaste forskningen kan pröva om korrekta bedömningar har gjorts? säger Richard Sjöberg.

Antingen brister det i den här enskilda upphandlingen eller så finns det brister i LOU kring kvalitetsbedömningar av den här typen av tjänster, menar han.

– Det är principiellt viktigt att upphandlingar blir bättre för att öka kvaliteten i vår bransch och därför driver vi den här frågan, säger Richard Sjöberg.

Läs mer: KommunikationstjänsterÖppenhetRegion StockholmTransparens

Olof Axelsson

olof@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

2 kommentarer på "Fortsatt ordstrid om utvärdering"

  1. Undrade skriver:
    22 maj, 2023 kl. 13:19

    Hej,
    Överprövade leverantören upphandlingen och vad blev resultatet?

  2. Arnold H Borglin skriver:
    23 maj, 2023 kl. 13:09

    Titta gärna på MKB Fastighets senaste upphandling 2022MKB-2119 på transporter av farligt avfall och grovavfall till återvinningsstationer Då två av tre tilldelade inte ens har tillståndet för farligt avfall såsom farligt gods. Trots att det står på flera ställen i upphandlingen och att de söker en högre kompetens enligt upphandlande myndighet.
    Att inte ens förvaltningsrätten i Malmö FR-13005-22 DOM 2023-02-27 tar upp detta faktum i målet är skandal.
    Så som vi förstår det har Länsstyrelsen återkallat tilldelade tillståndet för farligt avfall för två av de tilldelade aktörerna efter avtalen fått laga kraft.
    Men de olagliga entreprenör jobbar fortfarande kvar med miljonkontrakt som ingenting har hänt.
    Är det så LOU var menat att fungera ???

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Får granska överdebitering
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Kräver dialog och uppföljning
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • Konsulterna tog över Sigtuna
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Adda lanserar egen AI-modell

Läsarnas åsikter

H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…
LXV : Vill utestänga fientliga stater
Kalle, innerst inne hoppas jag att du tycker om hur livet i Sverige har fungerat på 1920-talet, för det är…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026